تبلیغات
باران بهشتی - تفاوت های مدیریتی در ایران و جهان:

تفاوت های مدیریتی در ایران و جهان:

با سلام. امروز میخواییم کمی در مورد سابقه مدیریت منابع انسانی HRM، در ایران و جهان صحبت کنیم. 

 

واقعا یک عده کارگر در معدن آق دره که نسبت به پرداخت حقوق عقب افتادشون، اعتراض کرده بودند، با حکم قضایی به شلاق و پرداخت جریمه نقدی و حبسمحکوم شدند؟!!! از حبسشون گذشت شد اما شلاق و جریمه نقدی، خیر.


مسلمون. مگه امام صادق علیه السلام نفرمود: مزد کارگر رو قبل از اینکه عرقش خشک بشه، بدید.

بابا اون وقت میگیم خارجیا اِلَن بِلَن!

یه درسی داشتیم به نام سیستم های اطلاعات مدیریت یا به اختصار MIS:  

بخشی داشت به نام ERP، یا برنامه ریزی منابع شرکت، که کارمندان یا کارگران و منابع انسانی، جزء نیروی کار سازمان به شمار می اومدن.

قبل از ایجاد سیستم های اطلاعاتی،  مکتب مدیریت علمی وجود داشت. فردریک تیلور و همکارانش با زمینه مهندسی مکانیک وارد حوزه مدیریتی شدند و هدفشون بهبود کارایی نیروها و افزایش راندمان بود.

 

 

به همان شیوه‌ای که حداکثر خروجی را از موتور خودرو می‌گرفتند، می خواستند حداکثر خروجی را از کارکنان یک سازمان هم بگیرند. یعنی نگاه فیزیکی داشتند.

 حتی اومدن به عوامل موءثر در شیوه کار کارکنان، توجه کردند. از جمله:

کاهش یا افزایش نور محیط کار، تغییر موقعیت و ارتفاع میزها، تغییر چیدمان نشستن کارکنان و جابجایی چیدمان دستگاه‌ها در کارخانه‌ها، تغییر ساعت کار و ساعت غذا خوردن و...

اونها از کارگران معادن، انتظار داشتند مثل نیروی بخارلوکوموتیو، کار کنند! و فقط بیشترین بازدهی رو داشته باشن! دیگه ماندگاری کارگران و نیروی انسانی و استفاده از تجربیات اونها مهم نبود! و همین اشتباه مدیریتی اشکال زیادی در کار ایجاد می کرد.

 

 

چون اصل کار اینه که بتوان در طول عمرمفید کاری یک کارگر، بیشترین خروجی رو کسب کرد. نه اینکه مثلا در طول یک سال،از یک کارگر، بیشترین خروجی رو کسب کنیم.  

 در مدیریت منابع انسانی :

در بلندمدت، حداکثر خروجی تنها با آرامش، رضایت، انگیزه، شوق و اشتیاق و حتی رضایت اعضای خانواده‌ی کارکنان، حاصل می‌شود.

اما معدن آق دره حتی اندازه معادن فردریک تیلور هم کارایی نداره و این هم ضعف مدیریتی در ایرانه... شایدم برگشتیم به دوره فئودالی قرون وسطی! یا شایدم برده داری! به خیر بگذره...

 
ادامه مطلب
[ یکشنبه 21 شهریور 1395 ] [ 04:38 ب.ظ ] [ باران بهشتی2 ]